Mikołajki i Gwiazdor

wtorek, 11 września 2012

  
Mikołajki - obchodzonego zeświecczona nazwa dnia Świętego Mikołaja6 grudnia.W dniu tym "Święty Mikołaj" przynosi dzieciom prezenty. Zazwyczaj są to drobne upominki, słodycze lub małe zabawki. Ostatnio w centralnej Polsce terminem tym określa się prezenty wręczane pod choinkę w Wigilię Bożego Narodzenia.
Istnieje wiele legend związanych z tym zwyczajem. Jedna z nich,zapewne z anglosaskim rodowodem, mówi, że 6 grudnia Święty Mikołaj wczesnym rankiem, kiedy jeszcze wszystkie dzieci śpią, zagląda przez szybkę do domu. Gdy zobaczy wyczyszczone buty, zostawia tam upominek dla domowników. Jeżeli zaś nie zobaczy żadnych butów lub będą one brudne zamiast prezentu zostawi tylko zgnitą pyrę (pozn. zgniły ziemniak).

    
Gwiazdor - postać rozdająca prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia występująca na terenach Wielkopolski i Kaszub. Prawdopodobnie był nawiązaniem do podobnej postaci, która zastąpiła świętego Mikołaja w luterańskich Niemczech. Wywodzi się z dawnych grup kolędników, zaś nazwa od noszonej przez nich gwiazdy. Była to postać ubrana w baranicę i futrzaną czapę, z twarzą ukrytą pod maską lub umazaną sadzą.Gwiazdor nosił ze sobą wór z podarkami i rózgę. Odpytywał on dzieci z pacierza, znał dobre i złe uczynki i w zależności od wyniku wręczał prezent lub bił rózgą. Obecnie Gwiazdor zlał się ze św. Mikołajem,zaś z dawnych atrybutów pozostała mu rózga, którą wymierza karęnie grzecznym dzieciom. Nadal jednak częsty jest zwyczaj obchodzenia domów przez osoby przebrane za Gwiazdora, które za opłatą wręczają prezenty i pytają domowników, przeważnie dzieci, o zachowanie w ciągu roku, znajomość modlitw, wierszów, bądź kolęd. Od św. Mikołaja odróżnia od Gwiazdora też fakt, że w świadomości Wielkopolan Gwiazdorów przeważnie jest wielu, zaś rozdający prezenty 6. grudnia Mikołaj jest tylko jeden. Współcześnie na skutek migracji oraz wpływu mass-mediów i działalności centrów handlowych, część mieszkańców Wielkopolski i Kaszub (zwłaszcza w dużych miastach)porzuciło tradycję Gwiazdora na rzecz Mikołaja, nadal jednak w tych regionach znacznie popularniejszy jest Gwiazdor.


 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
© Poczuj Magię Tych Świąt | Designed by Blogger Templates.